CEMEX ugasio posljednju peć i 50 radnih mjesta

Bez autora
Dec 04 2011

CEMEX je ugasio i posljednju peć za proizvodnju klinkera i najmanje 50 radnih mjesta. Kaštelanska peć bila je posljednja CEMEX-ova koja je proizvodila cement u Hrvatskoj. Radnici odlaze uz stimulativne otpremnine koje su veće od onih predviđenih kolektivnim ugovorom. Zasad je otpremnine prihvatilo oko 50 radnika, a točan broj onih koji će iz CEMEX-a otići na burzu rada ili u mirovinu znat će se do kraja idućeg tjedna. Analize pokazuju da će cjelokupne potrebe tržišta, i domaćeg i inozemnog, moći zadovoljiti samo jedna peć. Domaća potrošnja cementa posljednjih nekoliko godina pala je za gotovo 50 posto, a izvoz je smanjen čak 75 posto. Građevinski sektor sporo se oporavlja. Zanimljivo je da je peć ugašena dan nakon što je tvornica dobila dozvolu za spaljivanje otpadnog drva odnosno željezničkih pragova i otpadnog namještaja.

CEMEX ugasio posljednju peć i 50 radnih mjestaCEMEX je ugasio i posljednju peć za proizvodnju klinkera i najmanje 50 radnih mjesta. Kaštelanska peć bila je posljednja CEMEX-ova koja je proizvodila cement u Hrvatskoj.

Radnici odlaze uz stimulativne otpremnine koje su veće od onih predviđenih kolektivnim ugovorom. Zasad je otpremnine prihvatilo oko 50 radnika, a točan broj onih koji će iz CEMEX-a otići na burzu rada ili u mirovinu znat će se do kraja idućeg tjedna.

"Analize nam pokazuju da će cjelokupne potrebe tržišta, i domaćeg i inozemnog, moći zadovoljiti samo jedna peć", kaže predsjednik CEMEX-ove uprave Trpimir Renić.

Domaća potrošnja cementa posljednjih nekoliko godina pala je za gotovo 50 posto, a izvoz je smanjen čak 75 posto. Građevinski sektor sporo se oporavlja. Zanimljivo je da je peć ugašena dan nakon što je tvornica dobila dozvolu za spaljivanje otpadnog drva odnosno željezničkih pragova i otpadnog namještaja.

Iz CEMEX-a poručuju da je peć ugašena privremeno, do veljače iduće godine, jer je potražnja za cementom pala 40 posto, a gorivo poskupjelo. Upravo zbog toga sredinom iduće godine cementara će prijeći na alternativno gorivo - drvni otpad.

CEMEX će u međuvremenu dograditi postrojenje za prihvat i privremeno skladištenje drvnog otpada za koje mora pribaviti uporabnu dozvolu. Dobiveno rješenje i uporabna dozvola preduvjet su za dobivanje dozvole za gospodarenje otpadom koju izdaje Ministarstvo zaštite okoliša. CEMEX intenzivno ispituje mogućnosti korištenja različitih vrsta zamjenskih goriva u procesu proizvodnje cementa kako bi u skladu s najboljim europskim praksama omogućio smanjenje ugljikova dioksida i ostalih emisija.

Trenutačno CEMEX u Hrvatskoj koristi otprilike četiri posto zamjenskih goriva na godišnjoj razini, i to otpadna ulja i kominu masline. S obzirom na to da ostale cementare u Europi već godinama koriste razne vrste zamjenskih goriva u omjeru i do 80 posto, CEMEX Hrvatska će intenzivno tragati i za novim vrstama zamjenskih goriva, ali će koristiti samo one vrste za koje od nadležnih institucija ishodi potrebne dozvole. Za svako novo gorivo koje namjerava koristiti tvrtka treba provesti postupak procjene utjecaja na okoliš, dobiti dozvolu za gospodarenje otpadom te osigurati postrojenje za prihvat, skladištenje i doziranje, kako bi se gorivo koristilo na siguran način.

Kako se Hrvatska početkom 2013. uključuje u europski sustav trgovanja emisijama ugljikova dioksida, povećanje udjela zamjenskih goriva za CEMEX postaje i ključno pitanje za održanje konkurentnosti u cementnoj industriji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik